Esileht » Kust sa, Kalleke, siia said?

Kust sa, Kalleke, siia said?

EKRE saadik Kalle Grünthal esitas 21. aprillil peaminister Kaja Kallasele Riigikogus kohatu küsimuse: “Kust sa, lilleke, siia said?” Esimese hooga meenub samalaadne tsitaat Eesti huumoriklassikasse kuuluvast filmist „Siin me oleme“. Paraku Kalle Grünthal kasutas tsitaati viisil, mida võib mõista töökiusamise ja seksismina. Pole vahet, kuidas Kalle Grünthal suhtub Kaja Kallasesse, kiusav käitumine ei sobi riigikogulasele.

Riigikogu liikme hea tava töökiusamist ette ei näe

Töövägivald on füüsiline või vaimne vägivalda töökohal. Töövägivalla avaldumisvormideks on ka töökiusamine ja diskrimineerimine.

Inimese maine kahjustamine näiteks avaliku naeruvääristamise, avaliku alandamise või solvamise teel on lausa õpikunäide töökisamisest. Seda lauset võib mõista ka seksismina ehk soost tingitud diskrimineerimisena. Jüri Ratasele või Mart Helmele poleks Kalle Grünthal sellist tüüpi küsimust esitanud.

Tegemist ei ole lihtsa “veidi ebaõnnestud” või “poisid ikka teevad” naljaga, sest Kalle Grünthal võttis endale õiguse Kaja Kallast kiusata avalikkuse silme all. Ei tasu unustada, et Riigikogust tehakse avalikke otseülekandeid.

Asjaolu, et Kaja Kallas on elukutseline poliitik ja ta tegevus ei pruugi kõigile meeldida, ei tähenda, et teda võib kiusata. Seda, et Kalle Grünthali küsimus häiris Kaja kallast, paistab ka peaministri ilmest.

Riigikogus on piisavalt erinevaid võimalusi, kuidas juhtida probleemidele tähelepanu. Selline suhtumine näitab ka nõrka poliitilist kultuuri.

Muuseas riigikogus kehtib riigikogu liikme hea tava. Riigikogu liige on kolleegide ja teiste kaaskodanike vastu lugupidav, viisakas ja väldib sobimatut keelekasutust.

Provotseerida, eskaleerida ja mitte kunagi vabandada

Rahandusminister Martin Helme esines 2019. aasta detsembris Londonis paremäärmusliku survegrupi Traditional Britain Group konverentsil, kus ütles, et Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna agenda ongi provotseerida, eskaleerida ja mitte kunagi vabandada. Vaata videot, milles Martin Helme selgitab EKRE arusaamu. Ilmselt sobib tööalane kiusamine ja seksism ka EKRE eesmärkidega.

Mind teeb inimlikus plaanis kurvaks, et Moonika Helmele naisena teeb nalja seksism ja töökiusamine teise naise suhtes.

740 versus 20072 häält

Kalle Grünthal sai 2019. aasta valimistel 740 häält. Kaja Kallas sai 20072 häält. Tegelikult tuleks hoopis küsida: “Kust sa, Kalleke, siia said?” Tulemus on natuke liiga nõrk, et sel viisil hüpata.

Loe veel!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

One thought on “Kust sa, Kalleke, siia said?